Hakkımızda

Hakkımızda

FOMGET Folklör Müzik Gençlik Topluluğu ve Gençlik Spor Kulübü 1995 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyetine başlamıştır.


FOMGET ulusal kültürümüzün içinde yer alan halk oyunları başta olmak üzere halk bilimi konularında çalışmalar yaparak, bu değerlerimizin tanıtımına ve yaygınlaştırılmasına katkı sağlamaktadır. Öte yandan gençlerimizin sosyal ve kültürel anlamda gelişmelerine yardımcı olmak ve serbest zamanlarını değerlendirebilecekleri çeşitli faaliyet alanları sunmak için çaba göstermektedir. Yapılan çalışmalarını çeşitli vesilelerle yurt içinde ve dışında sergilemektedir.


FOMGET çok sayıda üyesi ile uluslararası müzik ve dans festivali düzenleyerek ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmaktadır. Kültür ve Turizm bakanlığı ile Türkiye Halk Oyunları Federasyonunun düzenlediği yarışmalara belediyemizi temsilen bir çok önemli dereceler elde etmiştir.


Son 11 yılın (2009-2019) Ankara İl Birinciliği ve 8 Bölge Birinciliği ardından 4 Türkiye Birinciliği, 3 Türkiye İkinciliği ve 1 Türkiye Üçüncülüğü vardır. 2011 yılında Polonya'nın Zakopena kentinde düzenlenen Dünya Halk Dansları yarışmasında da Dünya Birincisi olmuştur.


FOMGET her yıl sürekli değişen dansçı grubu ile yılda yaklaşık 100 ila 150 arasında gösteri sunumu yapmaktadır. Yıl sonu gala gösterisi de ayrıca bütün gruplarla gerçekleşmektedir. FOMGET belediyemizin yurtdışındaki tanıtım etkinliklerinde ve yurt içindeki büyük açılışlarında gösteriler yapmaktadır.